Przystań Jeżyce

Przystań Jeżyce | Poznań

Inwestor: prywatny
Powierzchnia całkowita: 24 872,38 m2
Powierzchnia użytkowa: 20 678,21 m2
Kubatura: 88 058 m3
Projekt konkursowy: marzec 2018
Zespół autorski: Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson
Współpraca autorska: Maja Dylewska, Joanna Jasiewicz, Agata Sobańska
Opracowanie: Kaia Maria Korpa, Agata Proniak, Jakub Wójtowicz
Wizualizacje: Piotr Szymański

Wyróżnienie w konkursie inwestorskim na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zabudowy mieszkalno-usługowej przy ul. Dąbrowskiego w Poznaniu.

JEŻYCE
Dzielnica Jeżyce w ostatnich latach notuje w Poznaniu znaczny wzrost zainteresowania inwestorów i, przede wszystkim, ich klientów: mieszkańców. Dominująca kamieniczna zabudowa przełomu XIX i XX wieku nadaje zasadniczy charakter urbanistyczny i architektoniczny tej dzielnicy. Wyraźna jest tu kreatywność i energia przedsiębiorców i mieszkańców: z każdym rokiem powstaje więcej restauracji, drobnych sklepów, punktów usługowych, a nawet teatrów (poza teatrem Nowym także Nasz Teatr przy ulicy Jackowskiego). Chyba bardziej niż na Wildzie czy Grunwaldzie odczuwa się tu puls prawdziwej życiodajnej miejskości, dbałości o swoje otoczenie i to nie tylko w obrębie własnego domu, kamienicy, ale w szerszym zasięgu: ulicy (Słowackiego, Szamarzewskiego, Jackowskiego), placu ( choćby Asnyka) Na Jeżycach nieustannie przybywa zrewitalizowanych kwartałów, odnowionych kamienic i całkowicie nowych inwestycji, z których dziś najbardziej sztandarową jest wznoszona Stara Zajezdnia.
W takich warunkach urbanistycznych i gospodarczo-społecznych osadzona jest planowana inwestycja obiektu wielorodzinnego głównej arterii Jeżyc, przy ulicy Dąbrowskiego. Działka pozostaje w znakomitych relacjach czasowo-przestrzennych: tylko parę minut spaceru dzieli ja od Rynku Jeżyckiego, kina Rialto, licznych knajpek, kwadrans zajmie pieszemu dostanie się do popularnych rekreacyjnych celów na mapie: fyrtlowi na Kościelnej, Parku Botanicznego, Parku Sołackiego i parku nad jeziorem Rusałka. Oczywiście rowerzyście, któremu służy tu coraz więcej tras, znacznie mniej.
 
ZAŁOŻENIA URBANISTYCZNE
Planowana inwestycja znajduje się od strony północnej ulicy Dąbrowskiego. Odcinek pomiędzy ulicą Kościelną (od Nobel Tower) do ulicy Żeromskiego to zabudowa powojenna i współczesna, poddana od lat 90-tych silnym przekształceniom w kierunku intensywnej i wysokiej zabudowy mieszkaniowej i biurowej. W ciągu najbliższych 10 lat ta część dzielnicy będzie oddawała ducha swoich czasów, tak jak przed stu laty secesja i neoklasycyzm określiły na długie lata kod stylistyczny Jeżyc.
Warunki zabudowy dla przedmiotowej działki przewidują zróżnicowane kształtowanie gabarytów brył: 6 kondygnacji od strony ulicy (w nawiązaniu do charakterystycznych pierzei ulicy) oraz wycofane 2 i 15 kondygnacji w głębi działki. Tak określone parametry, rozumiane wprost i dosłownie, mogą skutkować przeskalowanym, ciężkim obiektem, który nazbyt drastycznie mógłby zachwiać harmonią przestrzenną tego odcinka ulicy. Dlatego, w toku wykonanych analiz, przyjęto kilka podstawowych założeń. Podstawowe wynikają wprost z programu Zamawiającego oraz z decyzji o warunkach zabudowy. Obok nich, niezwykle ważne, są studia  urbanistyczne, bryłowe, krajobrazowe, szkice panoramy ulicy. I, oczywiście, założenia stricte architektoniczne: dobre nasłonecznienie, funkcjonalne rzuty lokali i mieszkań, ciekawe, obszerne z nich widoki czy, między wieloma innymi, poszukiwane dziś przez wyedukowanego klienta/mieszkańca wspólne przestrzenie społeczne, pół publiczne place, zieleń, oddech, rekreacja; czyli jednocześnie miejsca integracji, interakcji i wymiany doświadczeń, miejsca gdzie rodzi się poczucie wspólnoty.
Takim właśnie miejscem ma się stać nowe założenie mieszkaniowe: JEŻYCE PRZYSTAŃ. Już sama wyrazista, ikoniczna bryła obiektu z wyraźnie pochyloną południową ścianą wieży zapowiada miejsce inne niż wszystkie sąsiednie. Architektura budynku lekko czerpiąca inspiracje ze statków pasażerskich ( głównie ze względu na loggie) może kojarzyć się z transatlantykiem, ciepłem, wypoczynkiem, spokojem, przestrzenią, bezpieczeństwem i...przystanią. Te eteryczne słowa nie są zapisem na kolorowym folderze sprzedaży. Wręcz przeciwnie. Są zamierzonym planem konsekwentnie realizowanym w niniejszym projekcie.
 
FUNKCJA
Funkcję w budynku rozmieszczono zgodnie z wytycznymi Inwestora. Funkcja mieszkaniowa została uzupełniona o funkcję usługową w parterze od strony ul. Dąbrowskiego, funkcję rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców oraz funkcję administracji/ochrony. 
Dla funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej przewidziano niską, dwukondygnacyjną część budynku w głębi dziedzińca. Funkcja ta stanowi wartość dodaną dla inwestycji, która wpisuje się w potrzeby i zainteresowania współczesnego człowieka. Do dyspozycji mieszkańców Jeżyce Przystań zaprojektowano siłownię z salkami do fitnessu i antresolą ze sprzętem sportowym; pralnię i suszarnię; trzy salki warsztatowe (plastyczna, muzyczna oraz warsztatowo-techniczna) oraz pomieszczenie dla ogrodnika. 
W obrębie budynku wydzielono pomieszczenia rowerowni/wózkarni. Struktura typów mieszkań została zaprojektowane zgodnie z wytycznymi Zamawiającego, każde z nich posiada loggię lub balkon, a przyjęty układ konstrukcyjny i rozwiązania projektowe umożliwiają łączenie wybranych mieszkań. Garaż zaprojektowano jako podziemny, jednokondygnacyjny z platformami parkingowymi z zagłębieniem pod płytą dziedzińca oraz typowymi miejscami postojowymi pod budynkiem. Dodatkowo kilka miejsc postojowych wytyczono na zewnątrz budynku. Cały teren i wszystkie kondygnacje są w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenie gromadzenia odpadów zlokalizowano wewnątrz budynku na poziomie parteru. Uzupełnieniem funkcji są dodatkowe wartości i elementy infrastruktury tj. zielony dach zbierający wodę deszczową, zielone tarasy z widokiem na miasto oraz opcjonalnie panele fotowoltaiczne na dachu budynku.
 
UKŁAD KOMUNIKACYJNY
Zgodnie z koncepcją przebudowy ul. Dąbrowskiego zaprojektowano dwa zjazdy na działkę. Dojazd do podziemnego parkingu odbywa się od strony południowej działki - osobno zjazd i wjazd. Wjazd na dziedziniec przewidziano dla służb ratowniczych oraz dla użytkowników miejsc postojowych. Istotnym uzupełnieniem komunikacji w pobliżu opracowywanego terenu jest uliczka wzdłuż wschodniej elewacji budynku, która będzie stanowić ciąg zieleni stanowiący powiązanie przestrzenne z zawartym w planie przebudowy ul. Dąbrowskiego parkiem. 
 
MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE/KONSTRUKCJA
Elewację budynku stanowi ażurowe poszycie, które nadaje mu unikalny estetycznie charakter w otoczeniu, a jednocześnie i przede wszystkim, może pełnić funkcję ekranu przed zgiełkiem, hałasem, czy intensywnymi promieniami słońca. Tak jak intensywność życia miasta zmienia się dynamicznie w ciągu doby, tak samo elewacja budynku może zmieniać się równolegle, priorytetowo chroniąc komfort użytkowników. Mieszkaniec sam będzie mógł zdecydować, czy wyposaży swoje mieszkanie w szklane, przesuwne panele, dzięki którym zyska możliwość zamknięcia loggi i przekształcenia jej w szklarnie, czy pozostawi je otwarte. Swoboda w wyborze w ciekawy sposób przełoży się na czytanie całej elewacji, która każdego dnia o każdej porze będzie wyglądać inaczej. Wszystkie elewacje budynku są spójne z sobą i składają się na obiekt, który widziany zarówno z poziomu ulicy, czy innego budynku w pobliżu będzie czytany jako budynek o wysokich walorach estetycznych.
Zewnętrzną powłokę budynku stanowi lekka, metalowa, ażurowa warstwa osłonowa zintegrowana z balustradą, lakierowane na kolor biały. Dodatkowo częścią tej warstwy są ażurowe przegrody, które podkreślają piony komunikacyjne oraz stanowią dodatek dla szklanych balustrad na kondygnacjach powyżej siódmej. Dla podkreślenia kontrastu płaszczyzn ściany zostaną pokryte tynkiem, za wyjątkiem parteru z usługami od ul. Dąbrowskiego, który został wyróżniony okładziną ze spieku kwarcowego. Ze względu na podkreślenie walorów estetycznych na spodach stropów loggi przewidziano okładzinę z kontrastowych kolorystycznie płyt HPL.
Konstrukcję budynku zaprojektowano w układzie konstrukcyjnym poprzecznym. Stropy zaprojektowano jako wieloprzęsłowe płyty żelbetowe w garażu wsparte na konstrukcji słupowo-ryglowej, natomiast na wyższych piętrach na ścianach żelbetowych/konstrukcji słupowo-ryglowej wypełnionej murem /ścianach murowanych - w zależności od wytycznych Inwestora.