Forum Synagoga

“Wnętrze to jednoprzestrzenna sala główna, otoczona z 3 stron drewnianymi 2 kondygnacyjnymi galeriami, północne i południowe galerie zwieńczone łukami podkowiastymi o koronkowych licach, zachodnia w przyziemiu podzielona 3 otworami zamkniętymi łukiem, a na drugiej kondygnacji zwieńczona prosto. Galerie pełniły role babińca. Ściana wschodnia kryjąca niegdyś arkę, zamknięta jest dużym murowanym łukiem pełnym z ozdobną bordiurą. Na tej ścianie zachowała się również rozeta, obramowana błękitno-złotymi promieniami i pierścieniami. Po bogato zdobionej arce (Aron ha-kodesz) o wysokości niemal całego pomieszczenia, ujętej 2 wieżami pozostały jedynie ślady.
Na jedynym z filarów w przyziemiu zachowały się narodowosocjalistyczne pieczęcie z orłem trzymającym swastykę, a pod nim litery H.U. Całość ruchomego wyposażenia miedzy innymi 3 mosiężne żyrandole oraz arka, po wojnie została wywieziona przez komunistów.
Wnętrze oświetlają 10 dużych okien zasłoniętych przez galerie i jeden okulus od strony arki. Okna niegdyś wypełniały kolorowe witraże.
Na ścianach zachowały się resztki dekoracji malarskiej przedstawiające motywy geometryczne oraz roślinne. Pod zachodnią galerią na ścianie wymalowano pas z motywem meandra.
Na balkony wchodzono przez 3 klatki schodowe, od południowego i północnego wschodu oraz od północnego zachodu. Przy czym klatka południowo-wschodnia prowadziła na same poddasze.
Cała sala przykryta jest drewnianym stropem.” (© wikipedia.org)

zdjęcia: archiwum pracowni oraz Krzysztof Dera i Wikipedia.org

REMONT I ADAPTACJA NA CELE KULTURALNE BUDYNKU SYNAGOGI
Ostrów Wlkp., ul. Raszkowska 21

Inwestor | Investor: Gmina Miasto Ostrów Wlkp.
Współautor | In co-operation with:
Zakład Usług Projektowych „BUDEX” Janusz Michalski, arch. Wiesław Motyl (elewacje)
„ANTA” Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Arkadiusz Wypych (elementy zewnętrzne, polichromia)
Powierzchnia | Floor area: 825,90 m2
Kubatura | Cubature: 9111,00 m3
Projekt | Project: 2009
Realizacja | Construction: 2011